Exkurze 6.třídy do Zbrašovských aragonitových jeskyní

2. 06. 2022 | Kategorie: Exkurze, EVVO, Výlety

Den Země se šesťáci rozhodli oslavit v Hranickém krasu. Ve čtvrtek 12. května brzy ráno jsme vyrazili vlakem do Teplic nad Bečvou. Cestou jsme si lámali hlavy nad hádankami z pracovního listu. Po příjezdu jsme se vrhli na ochutnávku minerální vody z Galašova pramene, po mnoha a mnoha schodech jsme hbitě vyběhli k Jurikovu pramenu, přes vyhlídková místa seběhli k Bečvě a opět vyběhli ke vstupu do jeskyně. V jeskyni nás samozřejmě čekalo dalších 126 schodů.

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v ČR, na jejich vzniku se podílela také teplá uhličitá kyselka. Paní průvodkyně byla odbornice na slovo vzatá, děti zase velmi zvídavé, zazněly zde také Zkratky Ivana Mládka v podání Lukáše, takže místo necelé hodinky jsme v jeskyni strávili hodinu a čtvrt.

Posilněni svačinami jsme se přes infocentrum vydali po naučné stezce Hůrka vzhůru k Hranické propasti, nejhlubší zatopené sladkovodní propasti světa. Vznikla také působením agresivní kyselky, její dno se zatím nepodařilo objevit. Zatím byla naměřena hloubka 473,5 metrů (i se suchou částí). Naučná stezka nás vedla lesem s krásnými vyhlídkami do údolí Bečvy až na vlakové nádraží v Hranicích na Moravě.

Mgr. Vladimíra Štelclová